afryka przewodnik

madagaskar wyspaMadagaskar to czwarta co do wielkości wyspa na świecie. Niektórzy nazywają nawet Madagaskar wyspą kontynenetm, ponieważ ma tak dużą powierzchnię. Inni mówią o nim wielka czerwona wyspa, ze względu na barwę występujących tam powszechnie gleb laterytowych. To raj nie tylko dla przyrodników ale też dla antropologów, ponieważ na wyspie żyje aż 18 grup etnicznych, istna mozaika kulturowa ludzi różniących się pochodzeniem, zwyczajami, dialektem, ale połączonych kultywowaniem tradycji, dumą z odzyskanej przed pięćdziesięcioma laty niepodległości i wspólnym językiem malgaskim.

.


Jest to bardzo niezwykła wyspa również ze względu na ukształtowanie terenu, każdy jej kraniec charakteryzuje się czymś innym. Na wschodnim wybrzeżu rozciągają się malownicze niziny, które przechodzą w strome urwiska. Centrum wyspy stanowią wyżyny, a na północy rozciągają się masywy górskie. Południowa część wyspy pokryta jest płaskowyżem i pustyniami, a zachodnie wybrzeże pełne jest zatoczek i rozległych równin. Wszystko jednak ma cudowny egzotyczny klimat, turkusowe wody Oceanu Indyjskiego kontrastują z bieluśieńkim piaskiem, a całości dopełnia intensywna zieleń palm i innej roślinności.


Pierwsi osadnicy przybyli na wyspę u zarania naszej ery i byli to Indonezyjczycy. Drugimi, którzy pojawili się tuż po nich byli przybyszami z Afryki Wschodniej. Trzysta lat później na zachodnie wybrzeże wyspy docierają afrykańskie plemiona Bantu, a na północy zjawiają się arabscy koloniści. Tak kształtuje się naród Malgaszy – rdzennych mieszkańców Madagaskaru.  Ciekawym doświadczeniem jest obserwacja ich życia codziennego. Plemiona te cechuje bowiem specyficzny rytm pracy i wiara w pradawne przesądy.

Madagascar-LemursNa Madagaskarze występują dwie strefy roślinne - lasy podrównikowe i sawanny. Klimat tropikalny sprzyja uprawie soczystych cytrusów. Wyspa szczyci się bogatą, niespotykanąnigdzie indziej florą i fauną. Królują tu sympatyczne lemury - które w niektórych gospodarstwach dołączyły do grona zwierząt domowych. Na wyspie jest ich ponad 12 gatunków! Tylko na Madagaskarze spotkamy w naturalnym środowisku lemura, małpiatkę indri, palczaka, owadożernego kretojeża – tenreka czy drapieżną fossę z rodziny łasz. Nigdzie indziej też nie występują takie ptaki, jak ziemnokraska, madagaskarnik i wanga ani wybrane gatunki kameleonów (aż 60 gatunków z 80 na całym świecie), legwanów, żółwi i żab, nie wspominając o florze, której 90% gatunków rośnie wyłącznie w Regionie Madagaskarskim. Dlatego wyodrębniono tam kilkanaście rezerwatów przyrody i parków narodowych. Zróżnicowane krajobrazy i cuda natury Madagaskaru potrafią zapierać dech. Rezerwat Tsingy de Bemaraha w zachodniej części wyspy to wapienny labirynt jaskiń pod skalnym lasem 80-metrowych iglic, zwanych przez


AntananarywaDawniej większość całej wyspy pokrywały lasy, dziś jednak 85% tamtych ekosystemów nie istnieje. Przyczyniły sie do tego pożary lasów, gospodarska żarowa w rolnictwie i... stosowanie węgla drzewnego do przyrządzania posiłków. Pola ryżowe pokrywają tutaj dno praktycznie każdej doliny. Ziemie uprawne dochodzą aż do linii pierwszych zabudowań miast, a przede wszystkim stolicy wyspy którą jest Antananarywa potocznie nazywana "Tana". Miasto położone jest w środkowej częsci wyspy, nad rzeką Ikopa, na wysokości ok. 1400 m n.p.m. Antananarywa jest największym miastem na wyspie, stanowiącym centrum administracyjne, gospodarcze, naukowe i komunikacyjne kraju.

 

Antsirabe - na południe od stolicy

termy-betafoNa południe od stolicy Madagaskaru, Tany znajduje się interesująca miejscowość Antsirabe. Jest to dawny, obecnie bardzo zaniedbany kurort założony przez Francuzów na początku XX wieku wokół tamtejszych gorących źródeł. Termy już nie działają, więc przy chęci skosztowania kąpieli trzeba wybrać się do odległego o 20 kilometrów Betafo, dawnego miasta królewskiego z interesującą architekturą domów zdobionych kutymi balkonami i kratami. W wiosce na obrzeżach Betafo funkcjonują "łazienki wiejskie" tj. kamienne wanny, do których doprowadza się rurociągiem gorącą wodę z gór. Woda jest czysta i można się kąpać bez obawy infekcji.

 

jeziora Lac TritrivaW okolicach Antsirabesą liczne są piękne jeziora. Do najsłynniejszego z nich, Lac Tritriva można dojechać tylko landroverem bardzo wyboistą drogą lub wędrować pieszo 14 kilometrów. Jednak wysiłek opłaca się. Choć sam brzeg tego kraterowego, położonego w skalnej zapadlinie jeziora jest niedostępny, to urzeka barwa wody (czarna jak atrament) i przedziwny kształt zbliżony do konturów mapy Madagaskaru. Kąpiel w jeziorze uniemożliwiają liczne "fady" (zakazy), związane z wierzeniami malgaskimi, a także względy ekologiczne (status parku narodowego).

 

PARK NARODOWY ISALO a BŁĘKITNA GORĄCZKA


IsaloW południowo-zachodniej części wyspy leży Park Narodowy Isalo, który jest wyrzeźbionym przez erozję masywem górskim. Malownicze kaniony przecinają go w wielu miejscach tworząc wyjątkowy krajobraz. Masyw Isalo, z wąskimi kanionami i otwartymi przestrzeniami wygląda jak pejzaż z westernu. Całości dopełniają tubylcy poruszający się na koniach oraz grupy turystów tworzących konne karawany. Park narodowy jest jednak zagrożony, ponieważ cała okolica padła ofiarą błękitnej gorączki - czyli szaleństwa poszukiwania szafirów. Pierwsze szlachetne kamienie znaleziono tu w 1998 roku. W ciągu kilku tygodni, do wioski w której dotycghczas mieszkało ok 20 osób przyjechały dziesiatki minibusów pełnych poszukiwaczy szafirów. Na przestrzeni lat, gorączka poszukiwań nieco zelżała ale aktualnie masyw wygląda jak wielki szwajcarski ser, jest dokumentnie przekopany. Trzeba było przerzucić tony czerwonej gleby, żeby dotrzec do złóż szafirów tkwiących głeboko, mniej więcej 30m pod ziemią w starym korycie zasypanej tysiące lat temu rzeki. Pojawiły się pogłoski, że ogromne zloża szafirów znajdują się na terenach parku Narodowego, jednak na szczęście, jak narazie Park jest chroniony a za dokonywanie wykopów na jego terenie są bardzo surowe kary.


Ilakaka-szafiryŻycie w Ilakaka obraca się wokół szafirów. Powrócili turyści, którzy przez pewien czas zaprzestali odwiedzać to miejsce ze względu na nieprzyjemną atmosfere związaną z porachunkami gangów przemytników drogocennych kamieni. Teraz organizuje się wycieczki do kopalni odkrywkowych. Wzdłuż ulic stoją, jeden przy drugim, sklepy z szafirami. Większość z nich jest różowa lub fioletowa. Jednak w Ilakaka można spotkac całą gamę kolorystyczna tych kamieni. Od różowej, poprzez niebieską i zieloną aż do żółtej z całą gamą kolorów pośrednich. To cecha wyjątkowa , typowa dla szafirów ze złóż Madagaskaru.

 

Malgaska Wenecja


Toamasina-TamataveBrzegi wyspy omywane sa przez wody Oceanu Indyjskiego. Kanał Pangalana (Canal des Pagalanes) jest wilgotną strefą lagun ciągnących się wzdłuż wybrzeży na dlugości 600 km. To rodzaj Malgaskiej wersjii Wenecji. Pangalana tworzy sieć sztucznych i naturalnych kanałów łączących słodkowodne jeziora. Niespokojne wody Oceanu Indyjskiego uniemożliwiają nawigację. Kanał, którego budowę rozpoczęli w 1945 r Francuzi miał stanowić żeglowne połączenie głównego portu wyspy Toamasina (Tamatave) z południowo-zachodnim krańcem wyspy. Od tamtego czasu kanał uległ częściowemu zamuleniu.

 

Mieszkańcy Madagaskaru utrzymują się glównie z rybołóstwa. Gdy Ocean na to pozwala rybacy zmagają się z żywiołem w wąskich czółnach. Czekają na odpowiedni moment, żeby sprawnym, dynamicznym ruchem pokonać barierę łamiących się fal i przedostać się na głebsze wody.

 

Na długim kanale życie toczy sie znacznie spokojniej, lustra wody nie mąci nawet ślad pozostawiony przez łódkę. Żyje tu mnóstwo ryb. Miejscowe kobiety łowią lnianymi sieciami drobny, bogaty w białko narybek. Po wysuszeniu dodają go do sosów.

 

W małych ogródkach uprawia się maniok. W kuchni malgaskiej oprócz bulw używa sie również dużo liści tej rośliny, które nadają potrawom wyjątkowy smak. Gotowane lub miażdżone towarzyszą większości potraw.

 

 

ZACHODNIE WYBRZEŻE


madagascar-plazaNad kanałem Mozambickim, na zachodnim wybrzeżu Madagaskaru, wzdłuż szmaragdowo zielonej laguny o długości ponad 100km rozlega się pas białego piasku. To idealne miejsce dla miłośników pustych plaż i kryształowo czystej wody.
Zachodnie wybrzeże skupia najwięcej hoteli i jest oazą dla turystów. Nie oddalają się oni od morza , siedzą na plaży, pływają rozkoszując się ciepłymi wodami Oceanu i odbywają przejażdżki łódkami do łowisk, na ktorych polują rybacy Vezo.

łodzie ludu VezoZ tych okolic wyspy wywodzi się lud Vezo ( w tłum. ten który wiosłuje). Ludzie Wezo żyją z zasobów Oceanu, rybacy łowią w lagunie lub wodach Oceanu podążając za ławicami na tradycyjnych czółnach z pływakami. Mężczyźni otaczaja ławicę łódkami a następnie zacieśniają krąg. Są to doskonali nurkowie. W ryby godzą specjanym typem oszczepów- sagajami. Do podwodnych polowów nie używają płetw, jednak jak najbardziej wspomagają się maskami do nurkowania lub okularkami. Po zakończeniu połowów , na plaży czeka na nich cała wioska, żeby ocenić czy wyprawa się udała. Kobiety zabierają część ryb żeby przygotowac z nich kolację a reszta połowu zostanie sprzedana w miasteczku.

 

Jeśli istnieje slowo malgaskie zapamiętywane łatwo przez turystów jest num Mora Mora czyli Powoli, Powoli. Odzwierciedla ono sposób bycia tubylców. Miły, pełen życzliwej pobłażliwości dla świata.

 

 

WARTO WIEDZIEĆ

(źródło National Geographic)

■ Najlepiej wziąć ze sobą euro lub dolary. Wymiana po dość korzystnym kursie możliwa już na lotnisku w Antananarywie. Bankomaty i karty kredytowe tylko w największych miastach. Korzystniej niż w banku wymienia się walutę u cinkciarzy – im wyższy nominał, tym lepszy kurs. ZAWSZE trzeba przeliczyć otrzymane banknoty.

■ Na wsi ciągle przestrzega się tradycyjnych zwyczajów. Niegrzeczne jest zatem dawanie czegokolwiek jedną ręką. Nawet przy podawaniu ręki przytrzymuje się ją w nadgarstku drugą dłonią. Przechodząc blisko innej osoby, dobrze jest się lekko pochylić do przodu.


■ Jeśli ktoś zamierza podróżować taxi-brousse, niech się zaopatrzy w dobre stopery – muzyka ryczy bez przerwy, nawet w nocy.

■ Trzeba się targować, kupując pamiątki na bazarach – można zbić cenę nawet o dwie trzecie. Warto nabyć rękodzieło, rzeźby i wyroby z drewna i rafii, a także przyprawy (wanilię, goździki, cynamon, pieprz, gałkę muszkatołową), modele samochodów zrobione z puszek po napojach. Bardzo popularna jest gra solitaire (drewniana plansza i pionki w kształcie kuli zrobione z pięknych, miejscowych kamieni)

■ Zalecane szczepienie przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, tężcowi. Konieczna profilaktyka przeciwmalaryczna (leki, moskitiera i repelenty).

■ Najlepiej pić wodę butelkowaną albo  przegotowaną (w buszu najbezpieczniej jest gasić pragnienie ranonapango, czyli wodą po gotowaniu ryżu, smakującą trochę jak kawa zbożowa).

■ Podczas trekkingów w buszu przydadzą się filtry i tabletki oczyszczające wodę.

■ Uwaga na pchły piaskowe (wnikają pod skórę i składają jajeczka) – po plaży powinno się chodzić w klapkach.


bilety lotnicze porównywarka niskie ceny


Dołącz do nas :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wycieczki fakultatywne Sri Lanka

Sri Lanka to nie tylko plaże, choć jest ich tu w bród. To także interesująca kultura sprzed dwóch tysięcy lat z ciągłą linią rozwoju ograniczającą się do niewielkiej...

Co warto zobaczyć w Czarnogórze ?

Park Narodowy Lovćen Park Narodowy Lovćen położony jest w północno-zachodniej części Czarnogóry, od 1952 określany jest oficjalnie Parkiem Narodowym. Rozlega się na najwyższej części górskiego masywu o tej samej nazwie. Jego...

Riwiera Turecka

RIWIERA TURECKA Południowe wybrzeże Turcji to nieskończenie długie odcinki złocistych plaż z małymi zatoczkami, w których można zaczerpnąć kąpieli słonecznej oraz poczuć na sobie ciepło wody Morza Śródziemnego... Charakter antycznych miast...

Ubezpieczenia Turystyczne

Posiadamy w sprzedaży ubezpieczenia podróżne firmy *Signal Iduna* ...

wycieczki fakultatywne

Polecamy

Wycieczki fakultatywne Sri Lanka

Sri Lanka to nie tylko plaże, choć jest ich tu w bród. To także interesująca kultura sprzed dwóch tysięcy lat z ciągłą linią rozwoju ograniczającą się do niewielkiej...

Portugalia - kraniec Europy

To kraj na zachodnim krańcu Europy, na którym dla starożytnych kończyła się Ziemia. To właśnie położenie geograficzne miało bezsporny wpływ na wielkie wyprawy odkrywcze i badawcze, dzięki którym Portugalczycy w...

Wyspy Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka to archipelag 15 wysp leżących na Oceanie Atlantyckim, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży Afryki Zachodniej. Dziesięć z nich o pochodzeniu wulkanicznym jest często odwiedzane przez turystów...

Wakacje

Zapraszamy do rezerwacji wyselekcjonowanych ofert wczasów i wycieczek - jednym słowem wakacji. Witamy serdecznie w internetowej bazie ofert turystycznych. Zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki, która prezentuje ofertę wiodących touroperatorów. Wyniki...