europa

Porto to miasto, które posiada wyjątkową atmosferę i które można odkrywać w nieskończoność. Każda dzielnica jest inna, każde miejsce ciekawe. Dodatkowym atutem jest ocean, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku. Jest to miasto niezwykłe i pełne kontrastów, położone nad rzeką Duero, na dwóch wzgórzach, które równocześnie są dwoma brzegami rzeki. Dwa brzegi łączy kilka mostów o niesamowitej konstrukcji.

.

Porto (znane także jako Oporto) leży u ujścia rzeki Douro (hisz. Duero), nad Oceanem Atlantyckim.
Za czasów Wizygotów miasto było siedzibą biskupów. W roku 715 zostało podbite przez Maurów, a w 1050 przez chrześcijańskich rycerzy. Wtedy to zostało pierwszą stolicą Portugalii. W 1386 roku Porto zostało rezydencją królewską. W mieście urodził się Henryk Żeglarz, który kazał wybudować pierwsze karawele, w które wyposażono w 1415 roku wyprawę do Ceuty.
Choć Porto straciło na rzecz Lizbony status stolicy, nadal rozwijało się pomyślnie jako port handlowy.

Jak tu dotrzeć?

Samolotem
Lotnisko Carneiro SA (IATA: OPO), również znane jako Aeroporto do Porto lub Aeroporto de Pedras Rubras jest to trzecie najbardziej ruchliwe lotnisko w kraju i znajduje się ok. 15 km od centrum miasta. Na obrzeżach portu lotniczego jest stacja autobusowa Aerobus, skąd za 4 Euro autobus 2005 - zabiera turystów do Praça da Liberdade (centrum miasta), a można też wysiąść wczesniej w Pousada da Juventude. Podobna podróż taksówką będzie kosztować ok 20 Euro. Jest też linia metra łącząca lotnisko z centrum miasta. za jedyne 1.50 Euro można szybko dotrzeć do centrum miasta także w ten spsób. W nocy, między 1.30 i 6.00, nie ma regularnych połączenień, więc jedyną możliwością w takim układzie jest skorzystanie z taksówki lub spędzenie nocy na lotnisku.


Ryanair oferuje tanie loty z kilku miast, takich jak Londyn, Liverpool, Dublin, Dusseldorf Weeze-, Eindhoven, Bruksela-Charleroi, Frankfurt-Hahn, Maastricht, Paryż-Beauvais, Mediolan-Bergamo, Marsylii, Bolonia, Piza, Rzym, Barcelona, Madryt , Marakeszu i Walencji. easyJet przylatuje z Genewy, Lyonu, Bazylei, Mediolanu i Londynu-Gatwick. Także przy dobrym wyszukaniu połączenia lotniczego jest duża szansa, zeby z pzresiadką dolecieć do Porto nawet z Wrocławia czy Poznania za pośrednictwem tanich linii lotniczych.

TAP lata z większości europejskich lotnisk, ale wydaje się być droższe.


Pociągiem
Miasto jest obsługiwane przez dwa główne dworce kolejowe, "Sao Bento" (św. Benedykta) stacji, a "Campanha" stacji. Pociągi z i do Madrytu i Paryża są regularne, połączenie z innymi zagranicznymi miejscami są zróżnicowane w zależności od zapotrzebowania i pory roku. Krajowe pociągi są bardzo częste i zwykle dojeżdżają na czas. Należy jednak uważać na pociąg z Madrytu. W co najmniej jedną stronę, system informatyczny powie że trzeba się przesiąśćć w Guillarei w północnej Hiszpanii. Jednak Guillarei zaprzestało wysyłania pociągów do Portugalii od 2004 roku. Zamiast tego, trzeba będzie przenieść do stacji o nazwie Tui, która jest oddalona o kilka kilometrów od Guillarei. System komputerowy, z jakiegoś powodu, nie został zaktualizowany nawet jeśli zmiana nastąpiła w 2004 r. Można przejść przez Guillarei ale trzeba również wziąć taksówkę (kosztuje ok 5 Euro) do Tui. Dworzec Sao Bento jest w samym centrum miasta.


Samochodem
Miasto jest obsługiwane przez pięć głównych autostrad: A1, łącząca Porto z Lizboną, A29, która łączy Porto z Aveiro, A3 łączy Porto z Braga, A28 łączy Porto Viana z Castelo i północną granicą portugalskiej i A4, która ciągnie się na wschód od miasta w kierunku Vila Real. IC29 łączy Porto z sąsiednim miastem Gondomar. Miasto jest obsługiwane przez 2 pierścienie autostrad, A41 (jeszcze niepełne), które jest zewnętrznym pierścieniem, a VCI/IC23 lub A20, która łączy wszystkie główne miejsca w środku miasta. A20/VCI, A28, A29 i A41 są wciąż darmowymi drogami, ale istnieją plany, aby zainstalować opłaty za przejazd w tych trzech ostatnich, kiedyś w przyszłości. Ogólnie rzecz biorąc, ruch jest zwykle chaotyczny i bardzo intensywny, zwłaszcza w godzinach szczytu. Ważne! od marca 2011 w całej Hiszpanii maksymalna szybkośc nawet na autostradach to 110 km / h !
 

Autobusem
Istnieje wiele firm, zapewniających bezpośrednie połączenie autokarowe z dużych krajów Europy, a także z większości miast na północy kraju. Dobre rozkłady jazdy są na portalu Rodonorte a także radzimy odwiedzić również Porto Bus Service.

 

Zwiedzanie okolic:


Dolina Porto samochodem
Porto, jak większość miast Portugalii, to koszmar jazdy samochodem. Drogi są neisamowicie zróżnicowane - od w pełni betonowych do brukowanych ścieżek, które mogą spowodować wrażenie, że nawet najkrótsza odległość wydaje się rajdem kartingowym. Należy również pamiętać, że turystycznej części miasta (Ribeira i Baixa) jest niekończący się labirynt uliczek, który nawet najlepszego kierowcę z zahartowanym GPS'em może wyprowadzić w przysłowiowe pole. Zdecydowanie "bezpieczniej" jest zwiedzać Porto na piechotę, spacerkiem - mimo że miasto jest bardzo pagórkowate. Ponadto kierowcy wydają się nie wiedzieć o generealnych zasadach prowadzenia samochodu, no może oprócz faktu że należy naciskać na pedały i klakson.... Na szczęście najmłodsze pokolenia kierowców charakteryzują się zdecydowanie głębszym obeznaniem ogólnoeuropejskich norm i savoir vivre za kółkiem. Trzeba więc być przygotowanym na to, że conajmniej kilka razy  straci się cierpliwość podczas jazdy. Dobrze jednak, że szansa na trafienie na Polaka za kólkiem jest w Portugalii niewielka, więc można sobie ulżyć cierpieniom. :)
 

Zwiedzanie Porto metrem
System Porto Metro jest bardzo zaawansowany. Opracowane w 2001 r. (dla Porto2001 jako Europejskiej Stolicy Kultury), metro jest jeszcze w budowie. Posiada 5 linii, które przebiegają przez centrum Porto, w dół do niektórych obszarów podmiejskich. Jest to szybki i prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób, aby ominąć korki i ruch uliczny w Porto. Niektóre główne obszary miasta, nie są jednak tak dobrze obsługiwane przez metro, ale nowe linie są cały czas budowane i będą wkrótce otwarte. Bilety należy wykupić wcześniej. Mogą być sprzedawane w automatach na stacji (uwaga: jeśli nie ma biletów w maszynie, należy pojechać metrem do następnej stacji i kupić je tam). Bilet jest wydrukowany na karcie o nazwie "Andante", i można kupić tyle przejazdów ile tzreba, w strefie w której aktualnue przebywasz np. Porto i okolice to Z2. Matosinhos Z3. Lotnisko to Z4. Jednym przejazdem można dostać do innego punktu strefy w której się aktualnie przebywa, a dodatkowo można podróżować dowolną liczbę razy w ciągu jednej godziny. Jeśli planuje się używać metra ponownie, nie należy wyrzucać karty! Karta może zostać ponownie naładowane (sama karta kosztuje około 0,50 €). Można też kupić karnet, który jest o wiele bardziej wygodny. Jeśli planujemy zamieszkać w Porto lub przebywać dłużej niż trzy tygodnie, najlepiej wykupić "Andante Gold". Karta kosztuje 5 € i można z nią jeździć bez  żadnych ograniczeń czasowych. Istnieje około około 11 stref w Andante Gold (C1, C2, S11, itp.) a centrum stanowi C1. Przy zakupie karty należy zakupić  dostęp do innych stref niż ta w której się przebywa (C1 zostanie automatycznie dołączona). Andante Gold może być stosowana we wszystkich liniach metra, kolejkach i wszystkich autobusach. Przy zakupie Andante Gold, trzeba mieć swoje zdjęcie (w większości przypadków biletpowi wykorzystują zdjęcie z paszportu - w kilka sekund na zasadzie skanu przerzucają je do karty). Ważna uwaga: karta musi zostać zatwierdzona przed wejściem do metra, autobusu lub kolejki linowej, ponieważ inaczej można mieć problem podczas sprawdzania biletów.
 

Autobusem
STCP Porto ma wiele linii i autobusów, które są bardzo nowoczesne i komfortowe. Jednak nie są one zbyt punktualne względem rozkładu jazdy, a kierowcy autobusów mają tendencję do strajkowania od czasu do czasu, więc czasem można ozcekiwać na autobus nawet godzinę lub półtorej. Jednakże linie autobusowe obsługują każdy zaułek w mieście, więc można mieć pewność, że gdziekolwiek jesteś, tam jest przystanek autobusowy. Jeśli nie masz Andante (patrz "Metro" powyżej), to bilety można nabyć na pokładzie, za € 1.50 lub tańszy w większości kiosków z gazetami.


Taksówką
Szybki sposób poruszania się po mieście, choć zagęszczenie ruchu w pobliżu centrum miasta może być problemem. Bez względu na korki, bez względu na opóźnienia i tak należy oczekiwać wysokiej ceny za  usługi taksówkarzy. Szczególnie w porównaniu do innych, takich jak komunikacji miejskiej, autobusów i metra.


Wycieczki statkiem
Jest wiele promów, które łączą Porto z sąsiednimi miejscowościami np Vila Nova de Gaia, nawet jeśli można do nich dojsc długim spacerem, metrem, samochodem lub autobusem. Również jest wiele turystycznych łodzi, które przemieszczają się w górę rzeki Douro, a podczas rejsu mozna podziwiać piękne widoki na zielone krajobrazy okolicy.


Krótkie zwiedzanie śmigłowcem
Nie do końca jest to rodzaj transportu publicznego, ale to wspaniały sposób, aby zobaczyć miasto z góry. Blisko Douro jest lądowisko z helikopterem dostępnym dla turystów, w celu poznania miasta jako całości. Im więcej ludzi - tym niższa cena za osobę.

Kolejką linową dos Guindais
Jest to system kolei linowej. Zdecydowanie polecany sposób na zwiedzanie porto, jeśli nie ma się ochoty na chodzenie po stromych ulicach Porto. System ten łączy Ribeira z kwadratowym placem Batalha w centrum miasta. Podczas jazdy również mozna podziwiać panoramiczny widok na rzekę Duoro. W lutym 20010 r., koszt jednego pzrejazdu to było 1 Euro. Jednak, jeśli posiada się kartę Andante (patrz "Metro" powyżej) i została ona  niedawno zatwierdzona, to można jeździć za darmo

W Ascensor da Ribeira
Ta panoramiczna winda jedzie od Largo da Lada i jest widoczna za budynkami Ribeira, w pobliżu Ponte D. Luis.


 

Warto zobaczyć

Porto to miasto tętniące życiem, zabiegane, zapracowane, ale mające tez miejsca gdzie można na chwile przystanąc i odpocząc, jak choćby piękna plaża i bary przy plaży w dzielnicy Foz, czy masa lokali w centrum miasta.

>>> Jednak najpopularniejszym miejscem zarówno dla mieszkańców jak i turystów jest Ribeira - pulsująca życiem, przylegająca do rzeki dzielnica miasta. Tutaj przypływają i odpływają statki, tu roi się od kawiarni i sklepów z pamiątkami, tu na drugim brzegu produkuje się w olbrzymich ilościach przepyszne wino Porto.
Do największych atrakcji tej dzielnicy należą Katedra Sé, Kościół Săo Francisco oraz Palacio da Bolsa.
Oczywiście urok dzielnicy Ribeira to nie tylko monumetalne budowle ale kręte uliczki na których toczy się codzienne życie, gdzie dzieciaki bawią się na chodnikach, matki wywieszają pranie a właściciele małych sklepików zachęcają do zakupów. W tych biedniejszych zakątkach dzielnicy turysta czuje sie trochę dziwnie, jakby wchodził do domów mieszkańców, jakby wkraczał na teren prywatny, bo życie z domów toczy sie też na chodnikach i ulicach. Czasem aż nieswojo wyjmować aparat i robić zdjęcia. Ale właśnie tymi uliczkami warto przejść, gdzie nie ma turystów, gdzie można poczuć klimat Porto.
 

>>>Zwiedzanie Ribeiry warto zacząć od głównej atrakcji czyli Katedry Sé, która góruje na masywnym wzniesieniu, a jej bliźniacze dzwonnice wzniesiono z twardego szarego granitu. Cała budowla jest bardzo surowa. Zwykło się o niej mówić, że jest to katedra – forteca. Jej mocne mury i niewielkie okna przywodzą na myśl takie właśnie skojarzenia. Katedra pochodzi z XII wieku i został w niej ochrzczony książę Henryk. Właściwie jedyną pozostałością po stylu, w jakim była zaprojektowana fasada jest gotyckie okno. Wszystkie inne elementy katedry zostały poddane wielokrotnym przeróbkom, przede wszystkim w okresie baroku. Mimo XII-wiecznego pochodzenia świątynia całkowicie utraciła czyste, romańskie oblicze.

>>>Palácio da Bolsa - Pałac Giełdowy wznosi się w samym centrum Porto, w miejscu dawnego klasztoru Convento de S. Francisco. Jest jednym z ważniejszych symboli i atrakcji miasta - rocznie ogląda go ponad 200 tysięcy osób. W tym imponującym XIX-wiecznym budynku mieści się od czasów jego wybudowania siedziba Stowarzyszenia Handlowego (Associaçao Comercial). Sam wygląd budowli również nie jest przypadkowy - jej konstrukcja, przepiękna rozległa Neoklasyczna fasada, przepych i bogactwo wnętrz miały wzbudzać zaufanie i przyciągać europejskich inwestorów. Tu także miały miejsce najważniejsze wydarzenia krajowe, przyjmowano zagranicznych gości, organizowano oficjalne przyjęcia, nadawano odznaczenia i inne. W 1982 roku Palácio da Bolsa został wpisany na listę Zabytków Narodowych.
 
Jednak najbardziej wyróżniającymi się i bez wątpienia najbardziej wartymi zobaczenia są: Sala Narodów (Pátio das Naçoes) i Sala Arabska (Salao Árabe).
 


Pátio das Naçoes
- centralny hol pokryty ogromną ośmiokątną kopułą wykonaną z metalu i szkła. W dolnej części kopuły umieszczone są herby narodowe oraz tych wszystkich krajów, z którymi w XIX wieku Portugalia prowadziła negocjacje handlowe. Całość została zaprojektowana przez włoskiego malarza Luigi Manini we współpracy z Silva Pereira i Joao do Rio.

 

 

 

 

Salao Árabe - ta, najbardziej reprezentacyjna, sala została uznana za największy klejnot Palácio da Bolsa. Nie sposób opisać wspaniałości tego pomieszczenia - wnętrze zostało wykonane w stylu mauretańskim, przeważają zdobienia złote przeplatające się z dekoracjami w ostrych, żywych barwach. Okna, sufit, drzwi - wszędzie można dostrzec kombinację tradycyjnego stylu z zachodnim klasycyzmem. Szczególnie pięknie wygląda, kiedy jest oświetlona. Tu właśnie miały miejsce największe wydarzenia i gale państwowe. Sala została wybudowana na podstawie projektu Gonçalvesa de Sousa. Prace nad budową zakończono w 1880 roku.

 

>>>Przy Rua da Bolsa, po lewej stronie od Palácio da Bolsa, widać budynek dawnego Mercado Ferreira Borges. Trudno go przeoczyć ponieważ ciemnoczerwona, żelazna konstrukcja kontrastuje z okolicznymi budynkami.
Budynek Mercado powstał w 1888 r., jednak bardzo krótko istniał jako. W planach było stworzenie w nim Muzeum Industrialnego lub Kolonialnego, w rzeczywistości budowla ta była najpierw garażem, potem miejscem, gdzie dożywiano najbiedniejszych. W następnych latach handlowano tutaj owocami, później budynek opustoszał. W połowie lat 80. XX w. zaczął funkcjonować jak otwarta scena kulturalna, na której do dziś odbywają się wystawy i przedstawienia.
 

>>Z okolic  targu można rozpocząć dalsze zwiedzanie w głąb Porto, w kierunku dzielnicy Baixa.
W dzielnicy Baixa, skupionej wokół Avenida dos Aliados i Rua da Restauração, można zobaczyć popularne zabytki miasta, takie jak Torre dos Clérigos, najstarszy targ Porto - Mercado do Bolhão czy legendarną ulicę Rua de Santa Catarina, gdzie obowiązkowo trzeba wstąpić do Café Majestic.
 

>>>Znane na całym świecie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Serralves i Casa da Música (House of Music). Casa de Serralves znajduje się na terenie parku Parque de Serralves i stanowi nieodłączną część usytuowanego w jej bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum de Arte Contemporanea. Często organizowane są tu tymczasowe ekspozycje i wystawy.

Oryginalnie Casa de Serralves była prywatną rezydencją drugiego hrabiego de Visela - Carlosa Alberto Cabrala, wzniesioną na jego zamówienie w latach 1925 - 1944. Dziś jest jedną z bardziej wyróżniających się konstrukcji - stanowi unikalny przykład architektury Art Deco nie tylko w Portugalii, ale i w całej Europie. W 1996 roku została wpisana na listę najbardziej interesujących budowli. 

 
>>>Kolejnym puntem może być Aliados i ratusz i wreszcie 6 mostów łączących Porto Gaia nad rzeką Douro, wielu z nich roztacza się wspaniały widok na rzekę. Porto jest tajemniczym miastem, które ujawnia wiele uroków  w czasie zwiedzania. Nie należy spieszyć się,  radzimy wręcz w zadumie wędrować przez labirynty i zaułki miasta wczuwająć się w jego magię.

>>>Fundaçao Serralves de Contemporary Museum zaprojektowane przez słynnego architekta Álvaro Siza, z ogromnym ogrodem / parkiem  i Art Deco Villa. Podczas wizyty w tym fundamencie można zwiedzić wystawy, odpocząć w parku, zjeść obiad w  restauracji, barze lub skosztować herbaty , a po odpoczynku kontynuować zwiedzanie sklepów lub spędzic czas w bibliotece.
 

>>>Pavilhao Rosa Mota, multi pawilon celu , który posiada ładny ogród do wypoczynku, znany również jako "Palácio de Cristal". Nieopodal znajduje się Museu Romantico, które usytuowane jest na terenie ogrodów Jardins do Palácio de Cristal, na Quinta da Macieirinha. Zostało utworzone w majestatycznej XVIII-wiecznej rezydencji. Z informacji, jakie odnaleziono na jej temat wynika, że była ona własnością Antonio Ferreira Pinto Basto, a w 1849 roku była zamieszkiwana przez samego króla Piedmont i Sardynii - Charlesa Alberto, będącego wówczas na wygnaniu w Portugalii. Ponad sto lat później została odkupiona przez władze miasta i utworzono w niej muzeum. Livraria Lello, w pobliżu Praça dos Leoes. To stary Bookshop, z niesamowite wnętrze, w którym można również napić się kawy. Wyróżniony jako jedna z  najpiękniejszych księgarń w Europie.
 

>>>Estação de São Bento to słynna stacja kolejowa w Porto, usytuowana w samym centrum miasta. Znana jest przede wszystkim dzięki artystycznym malowanym kafelkom pokrywającym jej wnętrze.

Budynek stacji został wzniesiony w miejscu dawnego klasztoru Benedyktynów Convento de São Bento de Avé-Maria, od którego wziął swą nazwę, a jego budowa była jedną z ważniejszych inicjatyw artystycznych przełomu wieków. Prace nad budową rozpoczęto w 1900 roku, zaś do użytku został oddany w roku 1916. Konstrukcja została wykonana na podstawie projektu portugalskiego architekta José Marques da Silva.


>>>Radzimy zafundować sobie  rejs w górę rzeki, przynajmniej w okolice Pinhao - krajobraz jest tak oszałamiający, że naprawdę warto skorzystac z tej oferty. Jeśli zdecydujecie się to zrobić w lecie, należy pamiętać o kremie z filtrem słonecznym, nakryciu głowy a także faktorze na obiektyw aparatu - ponieważ jest niezwykle słonecznie i gorąco!
 

>>>Można również odwiedzić Dragao Stadium, siedzibę klubu FC Porto. Zespół ma bogatą historię, wygrywając World Club Championship Puchar Interkontynentalny, dwa razy Ligę Mistrzów, Puchar UEFA Superpuchar UEFA. Sama architektura stadionu jest godna uwagi i warta obejrzenia.
 

>>>Bardzo, bardzo polecamy wycieczkę związaną z produkcją wina! To jest pzryslowiowy "mus", ponieważ Porto jest stolicą wina i jego wartość w tym zakresie jest fenomenalna. Głowne piwnice są w Gaia, po drugiej stronie rzeki, a z brzegu, bardzo wygodne autobusy zabierają turystów na zwiedzanie piwnic. Nie mogłam uwierzyć w cenę: zapłaciłam 3 euro za wycieczkę, która trwała około godziny, i to z degustacją! Żałuję, że nie było czasu, aby obejrzeć wszystkie piwnice i podegustowac jeszcze więcej smacznego winka. :)
 

>>>Warto pół dnia zarezerwować sobie na wycieczkę do Foz do Douro. Można tam odpocząć nad oceanem i zjeść przepyszne dania z owoców morza. Najlepiej wybrać się tam zabytkowym tramwajem. Odjeżdża spod kościoła Săo Francisco i dowiezie nas nad sam Ocean. Taka wycieczka to prawdziwe przeżycie; motorniczy prowadzi tramwaj starodawnymi metodami, specjalną wajchą zmienia prędkość lub hamuje. Czasem można trafić na krótki przestój, bo np. na torach stoi samochód. Motorniczy cierpliwie i bez nerwów czeka aż wróci kierowca i odjedzie, a my ruszymy w dalszą drogę. Zdarza się też, że na kilka chwil zabraknie prądu i wtedy też jest nadplanowy postój. Jednak nikt się nie denerwuje a w tym czasie można podziwiać wnętrze zabytkowego wagonu.
W takich wagonach można zmienić ręcznie położenie oparcia w zależności od kierunku jazdy, tak by zawsze jechać przodem do kierunku, bo tramwaj nie zawraca, gdyż jeździ tylko jednym torem. Są jedynie wyznaczone miejsca na mijanki dwóch tramwajów.
Jazda taki zabytkowym pojazdem trwa nawet do godziny, ale jest to czysta przyjemność i po drodze można zwiedzać okolicę z okien tramwaju.
Od końcowego przystanku trzeba przejść przez niewielki park nad brzegiem i w krótkim czasie znajdziemy się nad Oceanem.
 

>>>Po drodze znajduje się Zamek-Fort da Foz (Castelo de Sao Joao Baptista da Foz) usytuowany w miejscu gdzie rzeka Deuro łączy się z oceanem. Został wzniesiony w końcu XVI wieku, podczas panowania Hiszpanów (1580-1640), dla obrony wybrzeża i dostępu do rzeki. Wcześniej w tym miejscu znajdował się niewielki, renesansowy klasztor należący do benedyktynów z zakonu St. Tirso. W XVI wieku został on przebudowany i zintegrowany z zamkiem. Fort da Foz wykorzystywany był m.in. podczas oblężenia Porto do rozładunku i ochrony transportowanych dóbr i dostaw. Obecnie znajduje się tu Ministerstwo Obrony.

Samo Foz to właściwie jedna długa aleja oraz obudowana balustradą promenada, sąsiadująca z gruboziarnistą, piaszczystą lub skalistą plażą. Lokale rozproszone są wzdłuż wybrzeża i serwują pyszne dania z ryb. Chłodna woda oceanu nie zachęca do kąpieli, ale w skalistych zakątkach lub przy betonowym molo można odpocząc od gwaru, chowając się przed mocnymi podmuchami wiatru, słuchając szumu rozbijających się o skały fal i wdychając czyste powietrze.
Po takim odpoczynku przyjemnie wrócić do gwarnego Porto.

Zobacz przygotowany przez nas program zwiedzania

 

 

bilety lotnicze porównywarka niskie ceny


Dołącz do nas :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Atrakcje turystyczne

Sprawdź co warto zobaczyć na Świecie. Przedstawiamy Państwu wyselekcjonowane propozycje atrakcji turystycznych na całym świecie. Czasem są to zabytki, czasem są to polecane wycieczki fakultatywne ale najważniejsze, że odwiedzenie ich...

Portugalia zabytki: zwiedzanie Lizbony

Lizbona jest stolicą i jednocześnie największym miastem oraz centrum gospodarczo-finansowym Portugalii. Miasto zamieszkuje ponad 560 tys. ludzi, przy czym w całej aglomeracji lizbońskiej mieszka ponad 2,6 mln osób. Stolica Portugalii...

Tęczowy krajobraz chińskich gór

Choć bardzo ciężko uwierzyć, ze są prawdziwe, te niesamowicie malownicze góry - i to w pełnym tego słowa znaczeniu istnieją na prawdę! Ten spektakularny fenomen natury jest częścią skalistego krajobrazu...

Wenecja Meksyku - Xochimilco

Metropolia Mexico City pomimo panującego tu zgiełku ma  także  swój urok. Idealnym  miejscem mogącym służyć ucieczce  od miejskiego hałasu są pływające ogrody Xochimilco. W języku Indian ta nazwa oznacza "dom...

wycieczki fakultatywne

Polecamy

12 najbardziej niezwykłych lotnisk

Na lotniskach panuje specyficzna atmosfera. Można w niej wyczuć napięcie ludzi wyruszających w długą podróż - do pracy lub na wakacje. Konstrukcja i położenie niektórych portów lotniczych potrafi Jeszcze wzmocnić...

HISZPANIA: Sagrada Familia Świątynia Pokutna Świętej Rodziny

La Sagrada Família (właśc. Temple Expiatori de la Sagrada Família – katal. Świątynia Pokutna Świętej Rodziny), secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii, uważany za główne osiągnięcie jej projektanta, katalońskiego architekta...

Asturia - północna Hiszpania

Północna część Hiszpanii nie jest jeszcze tak popularna jak region wschodniego wybrzeża, a szkoda. W pełnym tego stwierdzenia znaczeniu mozna powiedzieć że jest to kraina kontrastów. Można poleżeć tutaj na...

Wczasy Seszele

Gdy za oknem plucha najlepiej przenieść się do miejsca, gdzie znajdują się piękne plaże, czyste morze i tropikalny klimat. Takim miejscem są na pewno Seszele. To niewielkie państwo, położone na...